Etykiety

sobota, 23 kwietnia 2016

Konstigt i Sverige, czyli co może być dziwnego w Szwecji dla osoby z zewnątrz

~ Na przykład w Kirunie ( miasto na północy Szwecji) w lecie słońce świeci przez całą dobę. Na odwrót dzieje się w zimie, gdyż wtedy ciemność panuje przez cały czas. Spokojnie, jak już wspomniałam z takimi zjawiskami zetkniemy się tylko w pobliżu koła podbiegunowego, a nie w całej Szwecji.

Powyżej : biała noc oraz ciemny dzień  w  Kirunie
~ Jedzenie köttbullar med marmelad, czyli klopsów z marmoladą oraz uwaga, kolejne ciekawe połączenie... makaron z ketchupem. 








Powyżej: köttbullar, ziemniaki i marmolada 
~ Snus , czyli coś w rodzaju tytoniu ( wygląda jak zwykła ziemia) , który wkłada się pod wargę. Jest to popularne w całej Skandynawii jako alternatywa dla drażniącego i szkodliwego dymu w przypadku palenia. Wynalazek ten korzystny jest dla otoczenia. 

Powyżej : Snus 

~ Czerwone domki z faluńskiego drewna, znajdujące się głównie na wsiach. Wielu ludziom dziwne wydaje się, że stoją one tak blisko siebie, a do tego są z drewna. Gorzej, jeśli przyjdzie mieć do czynienia z ogniem...



~ Dosyć specyficzny sposób przytakiwania, polegający na wydaniu z siebie dźwięku zbliżonego do "tak" przy równoczesnym wydechu , co dla osób spoza Szwecji brzmi trochę "astmatycznie". 

~ Wiele określeń w języku szwedzkim na członków rodziny.  Jako przykład podam, że babcia od strony mamy to mormor ,a babcia od strony taty to farmor. 
Poniżej zamieszczam filmik , na którym usłyszymy szwedzkie nazewnictwo członków rodziny.
Przy okazji dodam jeszcze, że na przykład do siostry ojca możemy zwrócić się faster( ciociu) , ale już do znajomej/ znajomego ojca lub matki na "ty", a nie" ciociu "czy "wujku".


2 komentarze:

  1. Chyba uczyłyśmy się szwedzkiego z tego samego podręcznika!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli uczyłaś się z "Rivstart" , to tak :-)
      Pozdrawiam

      Usuń