Etykiety

niedziela, 25 grudnia 2016

Wesołych Świąt! God Jul !

 Wracając do pisania na Blogu o Szwecji po kolejnej długiej przerwie, poświęcę ten wpis Świętom Bożego Narodzenia w szwedzkim wydaniu. Na sam początek kilka ogólnych informacji.
 Świąteczna atmosfera ogarnia Szwedów już na początku listopada. Wtedy w miastach i miasteczkach rozbłyskują ozdoby. Szwedzi mieszkający w domach mają szczególne upodobanie do wieszania w oknach świecących gwiazd oraz umieszczania na drzwiach posplatanych gałązek tworzących wieniec.
Źródło: hemmahosjohansons.com

 Na zdjęciu powyżej: Sztokholm w blasku zimowych iluminacji.

Oczywiście tak jak to wszędzie bywa, na sklepowych pułkach pojawiają się typowe świąteczne produkty. Do tych najbardziej szwedzkich należy między innymi napój zwany Julmust. Jest to smakowy odpowiednik coca-coli z domieszką alkoholu. W przetłumaczeniu jego nazwy na polski znaczy to po prostu świąteczny napój.
Źródło: talardusvenska.blogspot.com

Zostając jeszcze przy temacie artykułów spożywczych, nie można zapomnieć o szwedzkich pulpetach o nazwie köttbullar jedzonych między innymi w święta. Produkt ten dostępny jest w sieci sklepów Ikea.

Na stole wigilijnym gości także glögg, czyli coś w rodzaju polskiego kompotu. Dalej na temat jedzenia nie będę się rozpisywać. Więcej o szwedzkich potrawach świątecznych tutaj http://blogoszwecji.blogspot.com/2015/12/na-szwedzkim-stole-wigilijnym.html?m=0

W większości szwedzkich szkół oraz miejsc pracy ludzie mają wolne na około trzy dni przed Wigilią do Święta Trzech Króli. Przez ostatnie kilka lat nastąpił znaczny spadek osób religijnych,praktykujących - w przypadku Szwecji protestantów. Mimo to Boże Narodzenie i wszystkie zwyczaje z nim związane to bardzo zakorzeniona tradycja, a także czas radości i odpoczynku w gronie najbliższych. 

Do najpopularniejszych tradycji bożonarodzeniowych kultywowanych za morzem zalicza się Dzień Świętej Łucji obchodzony 13 grudnia. Związane jest to jak sugeruje nazwa- ze św. Łucją, która "niesie" światło. Z tej okazji organizowane są pochody, gdzie główną rolę odgrywają dziewczynki ze światełkami- jak na obrazku poniżej.

Następnie wspomnę trochę o szwedzkich kolędach/ świątecznych piosenkach.



Powyżej zamieściłam szwedzką wersję kolędy "Cicha noc", która śpiewana jest w wielu językach.




Szwedzka piosenka świąteczna pod tytułem "Święta są tu"

I wreszcie moja ulubiona piosenka  (nawiasem mówiąc nie natknęłam się na wiele szwedzkich kolęd)  pod tytułem "Teraz są ponownie święta" - "Nu det är jul"


Zachęcam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat szwedzkich Świąt Bożego Narodzenia w komentarzach ! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz