Etykiety

poniedziałek, 4 lipca 2016

O nauczaniu w Szwecji słów kilka...

System nauczania w Szwecji różni się nieco od polskiego szkolnictwa pod wieloma względami. Przede wszystkim chodzi mi o mniej oficjalne stosunki na linii nauczyciel-uczeń oraz o większe nastawienie na potrzeby osoby uczącej się.
Obowiązkowa edukacja trwa od około szóstego do szesnastego roku życia. Szkoły podstawowe, które trwają dziewięć lat są darmowe, tak samo jak zapewniane tam podręczniki, obiady oraz transport do szkoły. Oceny zaczynają być wystawiane dopiero od szóstej klasy w trzystopniowej skali : wystarczający, dobry i bardzo dobry. Nie istnieje możliwość powtarzania klasy. Jeżeli uczeń nie "zda" z danego przedmiotu, to po prostu nie otrzymuje z niego stopnia na świadectwie. Oprócz typowych przedmiotów, jak język szwedzki, język obcy czy matematyka uczniowie mają do wyboru zajęcia z gotowania, szycia itd. Szwecja to kraj jak już wspomniałam dbający o uczęszczających do szkoły. Dzieci nie mówiące po szwedzku mogą również liczyć na dodatkowe lekcje szwedzkiego organizowane przez szkołę. Kiedy przebrniemy przez dziewięć lat podstawówki, czeka nas trzyletnie gimnazjum - odpowiednik polskiego liceum albo szkoły zawodowej.



Mamy tu możliwość wyboru profliu - ścisłego, humanistycznego, artystycznego, itp. Gimnazja także są bezpłatne. Oprócz wybranego profilu dzielą się na dwie gałęzie : teoretyczną ( przygotowuje do kontynuowania nauki po gimnazjum ) i praktyczną ( ukierunkowuje na zdobycie zawodu po ukończeniu gimnazjum).
 Na poziomie wyższym za  naukę w większości także nie płacimy - studenci z innych krajów również. Za to nie mamy już darmowych książek. Studenci mogą starać się o stypendia niezależnie od dochodów rodziców oraz o zasiłek studencki. Uniwersytety oferują kursy i wykłady w języku angielskim. Do wyboru mamy różnorodne kierunki. Na szwedzkich uczelniach stawia się na samodzielną pracę studenta, przy dbaniu o umiejętność współpracy i wyrażania swoich poglądów. Jak już wspomniałam , Szwecja to kraj otwarty na studentów zza granicy. Nasi zamorscy sąsiedzi mają powód do dumy z powodu dobrego poziomu szkół wyższych. W końcu mowa o ojczyźnie Nagrody Nobla  przyznawanej co roku w wielu dziedzinach nauki i kultury. Więcej o warunkach dla studentów w innym wpisie wkrótce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz